sobota, 22 czerwcaFinanse mają znaczenie

Stopy procentowe w 2020 i 2021 roku. Wpływ na klientów banków

Przeczytasz w: 2 minuty
0
(0)

Sytuacja COVID – 19 odcisnęła piętno na polskiej gospodarce. Rada Polityki Pieniężnej zmieniała stopy procentowe, stymulując w ten sposób ruchy finansowe. Czy działanie było skuteczne? Czas pokaże. Obecnie wiadomo, że po okresie stagnacji w zakresie stóp procentowych dokonano ich drastycznego obniżenia. Takie działanie ucieszyło wówczas wszystkich kredytobiorców. Taka sytuacja nie może jednak trwać wiecznie. W niedługim czasie można się, więc spodziewać podwyższenia stóp procentowych.

Stopy procentowe a kredyty

Każda zmiana stóp procentowych odbija się dwustronnie na polskim systemie finansowym. Raty kredytów zwiększono lub zmniejszono. Przede wszystkim poprzez obniżenie lub podwyższenie części odsetkowej danej raty. A co za tym idzie również poprzez wpływ na drugą stronę. Albowiem właśnie zmiana wspomnianej części odsetkowej jest kluczowa dla banków, które w polskim systemie finansowym pełnią funkcję stabilizacyjną. Mają go uchronić przed zapaścią, odpowiadają za utrzymywanie odpowiednich środków finansowych w bezpiecznej formie, a także wprowadzają konkretną wartość pieniędzy na rynek. Wszystko po to, aby obrót pieniądza poprzez stopy procentowe trwał.

Prognozy gospodarcze

Publikowane w polskich mediach prognozy gospodarcze zakładają stały wzrost gospodarczy po okresie recesji i stagnacji. Podniesienie polskiej gospodarki będzie zrealizowane poprzez stopniowy powrót do wcześniejszego poziomu oprocentowania. Stopy procentowe powinny rosnąć cyklicznie. Takie działanie w konsekwencji ma doprowadzić do ustabilizowania ich na wcześniejszym poziomie i powrotu do sytuacji sprzed pandemii. Dziś jednak nikt nie jest w stanie powiedzieć jak długo, potrwa taki proces. Przewiduje się dwu, trzyletni horyzont czasowy, który pozwoli odrobić wszystkie straty i zaległości. Aczkolwiek i to szacowanie jest na bardzo niskim poziomie ufności a wspomniany okres czasu może zmieniać się na bieżąco. Albowiem dokładna sytuacja będzie monitorowana i podawana do wiadomości konsumentów na podstawie wskaźników makro i mikro ekonomicznych naszego kraju. Kluczowa przede wszystkim będzie ludzka zdolność do zarabiania i wydawania pieniędzy, czyli tzw. obrót pieniędzmi.

Ciekawy artykuł:

Podsumowując, możemy spodziewać się, że obecne stopy procentowe wzrosną a wraz z nimi raty naszych kredytów. Nie stanie się to jednak z dnia na dzień, lecz stopniowo, co pozwoli na przygotowanie się do wyższych kosztów życia, a jednocześnie pozwoli również na stymulację polskiej gospodarki.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *