sobota, 22 czerwcaFinanse mają znaczenie

Karta debetowa – czym jest? Jak działa?

Przeczytasz w: 2 minuty
5
(1)

Większość Polaków posiada konto osobiste, które wykorzystuje każdego dnia do różnych rozliczeń. Często wraz z kontem zamawiana jest karta debetowa. Plastik, dzięki któremu można dokonywać transakcji bezgotówkowych – płatności w punktach usługowych, wypłat z bankomatów oraz transakcji w internecie. W wielu przypadkach powyższe operacje możliwe są dzięki wykorzystaniu tradycyjnej, plastikowej karty debetowej jak i płatności mobilnych. Wirtualnych portfeli, do których wydawana jest karta.

Jak działa karta debetowa?

Płatności za zakupy spożywcze, produkty kupione w internecie i wiele innych zrealizujesz przy pomocy karty debetowej. Do tego celu wykorzystasz pieniądze zgromadzone na Twoim koncie osobistym. Jest to bowiem środek płatności, który jest wydany do rachunku osobistego i sam w sobie nie udostępnia dodatkowego debetu. Zatem nie masz środków dostępnych na koncie – nie dokonasz płatności. Karta debetowa nie zadziała. Podobnie w przypadku wypłaty pieniędzy z bankomatu gdy na ekranie pojawi się komunikat „brak dostępnych środków”.

Karty debetowe dostępne na polskim rynku

W zakresie wydawnictwa kart debetowych w Polsce dominują dwie organizacje płatnicze. Pierwszą z nich jest Visa, która współpracując z bankami, wydaje karty debetowe Visy Zbliżeniowe. Głównym konkurentem Visy jest natomiast Mastercard, który obsługuje karty Maestro oraz Mastercard. Obie firmy od lat walczą ze sobą od wielu lat, obsługując każdego dnia miliony transakcji klientów polskich banków. Zgodnie z opublikowanymi przez NBP raportem na koniec 2019 r. Visa zdobyła 52,1% rynku, Mastercard 47,2% natomiast pozostałe 0,8% opanowały inne niszowe organizacje. Dlatego, też w większości polskich banków dostępna jest karta debetowa Visa lub Mastercard.

Ilość transakcji – karta debetowa

W przytoczonym raporcie NBP udostępnia również informacje o ilości kart debetowych wydanych przez banki działające na polskim rynku. Zgodnie ze stanem z Q4 2019 roku w Polsce istnieje 34,4 mln kart debetowych, którymi wykonano 1 565 452 827 transakcji na kwotę 195 092 227 842 zł. Blisko 1,6 mld transakcji wykonanych kartami debetowymi stanowiło 92% wszystkich transakcji wykonanych w tym czasie. 

Zobacz również inne teksty z kategorii karty!

Podsumowując ilość i wartość transakcji wykonanych kartami debetowymi w Polsce stale rośnie. Przełomem w propagowaniu wymienionych operacji było wdrożenie funkcji zbliżeniowej, która rozpowszechniła się na tyle mocno, że obecnie stała się dominująca. Płatności zbliżeniowe bez pin do 50 zł a dziś do 100 zł są wygodne i w pełni bezpieczne dla klientów. Tak działa karta debetowa.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Oceń tekst jako pierwszy

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *