sobota, 22 czerwcaFinanse mają znaczenie

Karta – Wygodna, gdy bezpieczna

Przeczytasz w: 2 minuty
5
(1)

Trudno wyobrazić sobie współcześnie życie, w którym nie istnieje karta do bankomatu. W szczególności zaś – zapewniania sobie stałego dostępu do gotówki oraz wygodnego płacenia za zakupy bezgotówkowo. Ostatnią rewolucją w tym zakresie było wprowadzenie i upowszechnienie technologii PayPass. Karta pozwala dokonywać zakupów na drobne kwoty (do 50 zł) bez podawania kodu PIN. Korzystając z karty, warto jednak mieć świadomość, że może być użyta niezgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Zobacz także:

Karta, o czym wie każdy?

Mimo że od lat ostrzega się przed niebezpieczeństwem. W dalszym ciągu standardowo wciąż nie każdy traktuje rzecz poważnie i z należytą uwagą. Nie przechowuj karty bankomatowej wraz z kodem PIN. Warto o tym przypominać. Wciąż zdarza się, że w obawie przed zapomnieniem kodu, jest on przymocowywany do karty samoprzylepną karteczką lub wręcz – o zgrozo – wypisywany na niej markerem. W ten sposób ułatwiamy jedynie zadanie potencjalnym złodziejom i oszustom. Taka karta jest dla nich łatwym łupem.

Karta i dodatkowe ubezpieczenia

Biorąc pod uwagę ryzyko utraty karty i jej nieuprawnionego użycia, banki oferują – bezpłatnie lub za określoną opłatą – dodatkowe ubezpieczenie do produktu, jakim jest karta. Zwalnia od strat wynikających z jej używania po stracie karty a przed zgłoszeniem kradzieży w przypadku sum przekraczających 150 Euro. Warto zainwestować w taką formę ochrony (koszt ubezpieczenia wynosi zwykle od 1 do 5 zł, w zależności od banku).

Plusy i minusy nowoczesnych technologii

PayPass, mimo że wygodny i praktyczny, może stwarzać zagrożenia, z których warto zdawać sobie sprawę. Udowodniono, że karta znajdująca się na w portfelu w tylnej kieszeni spodni może zostać zeskanowana, za pomocą odpowiedniej aplikacji w smartfonie. Mimo że kwota kradzieży może tutaj wynieść do 50 zł, warto zabezpieczyć się przed nią – przechowując karty w specjalnych futerałach. Warto również pamiętać o podstawowych zasadach ochrony karty przed klonowaniem: używać tylko znanych bankomatów. Najlepiej w miejscach publicznych i monitorowanych i uważnie oglądać bankomat pod kątem śladów instalowania na nim urządzeń, które wykorzystuje się do kopiowania kart.

Podobne teksty znajdziesz również na portalu: https://czytamiwiem.pl/

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *