Ostatniego dnia sierpnia 2023 notujemy dużą zmianę na rynku nieruchomości. Kupujący swoje pierwsze mieszkanie lub dom nie zapłacą podatku PCC, dzięki czemu zyskają ogromną oszczędność. W większości przypadków będzie to kwota kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko dlatego, że podatek PCC wynosi 2%.
Kto może skorzystać?
Z wprowadzonej noweli ustawy mogą skorzystać wszystkie osoby, które kupują swoje pierwsze mieszkanie lub dom na rynku wtórnym. Ustawodawca zakłada, że nieruchomość zostanie wykorzystana do zamieszkania, a nie na cele zarobkowe.
Beneficjentami będą również osoby posiadające już nieruchomość. Będące jej właścicielami lub współwłaścicielami. Przy zakupie podatek PCC zostanie anulowany pod warunkiem, że posiadana przez nich nieruchomość została im przekazana jako darowizna lub spadek.
Zobacz również:
Podatek PCC tylko na rynku wtórnym
Zwolnienie z zapłaty podatku nie dotyczy kupujących mieszkania lub domy prosto od deweloperów. Takie osoby otrzymują bowiem FV i uiszczają podatek VAT. Zatem z założenia nie płacą podatku PCC.
Jest wyjątek od reguły. PCC zapłacą bowiem kupujący szóste i kolejne mieszkanie w formie inwestycji. Wówczas wysokość podatku została określona na 6%.
Jak reaguje rynek?
Ministerstwo Finansów zakłada, że zwolnienie z podatku PCC pozwoli na zwiększenie zainteresowania ludzi mieszkaniami i domami na rynku wtórnym. Jednocześnie nie powinno zakłócić działań deweloperów. Ci po krótkim zastoju w branży ponownie notują duże zyski. Praktycznie każdego dnia sprzedając nowe mieszkania, a także domy. Często również te jeszcze niewybudowane.
Wyliczenia rządzących mówią również, że na wprowadzonych zmianach nie ucierpi budżet państwa. Polska jest gotowa ponieść odpowiednie koszty w celu zwiększenia ilości transakcji. Wszystkim zainteresowanym kupnem mieszkania lub domu na rynku wtórnym nie pozostaje nic innego jak tylko zgłębić temat. Zwolnienie z podatku w połączeniu z kredytem na 2% daje pakiet usług, które zapewne przekonają niezdecydowanych.