czwartek, 25 kwietniaFinanse mają znaczenie

Konta bankowe przestaną być darmowe?

Przeczytasz w: 2 minuty
0
(0)

Zbliżająca się połowa roku to doskonały moment dla banków, aby podnieść opłaty za konta bankowe. Dwa duże banki już zapowiedziały zmiany w swoich Tabelach Opłat i Prowizji. Inne dopiero szykują się do takich ruchów. Najszybciej zmiany cenników bankowych dotkną klientów mBanku oraz BNP Paribas Bank Polska. Jednak i Ty nie daj się złapać i sprawdź już teraz co Cię czeka.

Podwyżki za konta bankowe okiem konsumenta

Klienci przyzwyczajeni do braku prowizji za swoje konta bankowe otwierali je na potęgę. Niejednokrotnie posiadają nawet kilka rachunków w każdym z banku. Czasami nawet zarabiając w ten sposób. W najbliższym czasie się to zmieni a swoje nieaktywne rachunki trzeba będzie zamknąć. Wszystko po to, aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Banki rozpoczynają akcję “czyszczenia” nieaktywnych klientów.

Pierwszym bankiem, który ogłosił zmiany w tym zakresie jest BNP Paribas Bank Polska. Już od kwietnia opłata za korzystanie z “konta otwartego na ciebie” wzrośnie z 0 zł do 2,5 zł. Opłaty za konta bankowe można będzie uniknąć dzięki przynajmniej jednemu zalogowaniu do bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej w miesiącu. Warunek prosty. Zapłacą zapominalscy lub niedoinformowani. Podobnie jak dodatkową opłatą poniosą klienci tego banki korzystający z hazardu. Za transakcje bezgotówkowe kartami debetowymi do końca 2024 zapłacą 2%. Po tej dacie prowizja wzrośnie do 4% wartości transakcji.

Nie tylko klienci BNP Paribas będą narażeni na dodatkowe koszty. Więcej zapłacą również posiadający swoje konta bankowe w mBanku. Czwarty co do wielkości bank w Polsce wprowadza bowiem opłatę za wypłatę z bankomatu przy pomocy Blik – a. Korzystając z tej usługi w mBanku zapłacimy jak za transakcję kartą – czytamy w komunikacie.

Jak banki tłumaczą podwyżki?

Wzrost opłat i prowizji za konta bankowe i inne usługi banki tłumaczą wciąż zmieniającym się światem oraz spadkiem dochodów. Mają na myśli rosnące koszty wynagrodzeń, inflację oraz wyższe koszty stałe swojej działalności. Nie rzadko również te związane z prowadzeniem działalności w zakresie wypłat gotówki czy transakcji kartą. Tymi, których prowizje rosną najczęściej.

Nie bez wpływu jest również kwestia wakacji kredytowych, która również mocno obciąża banki. Spadek zysków z odsetek jest mocno odczuwalny a dodając do tego koszty ugód z frankowiczami wiele banków w Polsce notuje wręcz ujemne wyniki. Aby normalnie funkcjonować na rynku muszą więc dokonać rekompensaty, chociażby zwiększając opłaty za konta bankowe.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *