środa, 22 majaFinanse mają znaczenie

Wady i zalety pracy w domu. Poznaj za i przeciw

Przeczytasz w: 3 minuty
0
(0)

Pandemia koronawirusa zmusiła wiele firm do przejścia na tryb pracy zdalnej. Taka konieczność szybko obnażyła wszystkie wady i zalety pracy w domu. Wielu pracowników, którzy z początku byli mu niechętni przekonało się do niego. Zaś nastawieni na starcie bardziej entuzjastycznie poznali wiele przeciwności. W efekcie zderzenia tych dwóch postaw mocno popularna stała się postawa pośrednia i hybrydowy model pracy. Taki, który z jednej strony likwiduje konieczność stuprocentowej wizyty w biurze. Z drugiej pozwala na bieżący kontakt z pracownikiem, kontrolę jego postępów i skuteczniejsze zaplanowanie pracy.

Wybór najlepszego modelu

Kolejne miesiące zbudowały doświadczenia, które z pewnością powinna przeanalizować każda firma, zanim zdecyduje się na wybór najlepszego dla siebie modelu pracy. Dokładna analiza wszystkich zdarzeń, odczuć pracowników różnych szczebli a przede wszystkim wartości ekonomicznych tj. zysków i strat pozwoli na podjęcie właściwej decyzji. Takiej, która z jednej strony umożliwi efektywne działanie biznesu i uzyskanie zysków na odpowiednim poziomie. Z innego punktu widzenia będzie również wspierać optymalizację kosztową.  Decyzja jest więc sprawą mocno indywidualną. Aczkolwiek badając standardowe zachowania pracowników i pracodawców można wyróżnić takie wady i zalety pracy w domu. Z pewnością spotkamy się z nimi w większości firm na całym świecie.

Zobacz także:

Wady i zalety pracy w domu

Główną wadą pracy w domu jest na pewno brak osobistego kontaktu. Telefon, komunikator czy też nawet najlepsze aplikacje zawsze będą wolniejsze niż kontakt międzyludzki. W ostatecznym rozrachunku pozyskanie informacji twarzą w twarz jest zawsze szybsze i dokładniejsze co wielokrotnie potwierdzono naukowo. Dzieje się tak za sprawą ograniczenia szumu komunikacyjnego, który podczas rozmowy face to face występuje w znacznie mniejszej ilości przypadków niż w sytuacji wykorzystania możliwości techniki.

Kolejnym problemem w pracy z domu jest brak możliwości kontroli postępów pracownika i prezentowania jego efektów pracy. Rozumiemy przez to nie tylko brak opcji zweryfikowania czy zatrudniony zajmuje się dokładnie tym, czym powinien, ale również brak epatowania na niego firmowymi wartościami oraz projektami. Poprzez brak obecności pracownika w firmie pracodawca traci większość z możliwości, jakie daje komunikacja niewerbalna. Pracując w swoim domu, nie mamy styczności z plakatami, grafami, schematami lub innymi elementami graficznymi wywieszonymi na open space. Tymi, które przypominają nam co mamy do zrobienia, gdy wychodzimy z biura.

Po przedstawieniu najważniejszych wad pracy z domu można przejść do rozmowy na temat zalet takiej pracy. I tutaj w pierwszej kolejności należy wspomnieć o ekonomicznych wartościach dla firmy. Brak konieczności budowania stanowisk do pracy, wynajmowania większej przestrzeni, a także kupowania sprzętu biurowego znajduje często bardzo mocne odzwierciedlenie w kosztach operacyjnych firmy. Jest też dużą pokusą do przeniesienia firmy na stałe w tryb całkowicie zdalny. Jednak takie działanie musi być bardzo przemyślane. Powinno zostać zbilansowane ze współczynnikiem zysków, który na pewno wzrośnie dzięki wspomnianej wcześniej komunikacji face to face.

Kolejną zaletą pracy w domu są koszty eksploatacyjne. W większości przypadków opłaty za wodę, prąd lub nawet środki czystości spadają na pracownika. Co objawia się znacznymi oszczędnościami w kasie firmy i mocno przekonuje właścicieli.

Weź pod uwagę wszystkie wątki

Najważniejszym i wydaje się, że decydującym elementem przy podejmowaniu decyzji o wyborze odpowiedniego modelu pracy są wskaźniki ekonomiczne firmy. Im lepsze w modelu całkowitej pracy zdalnej, tym lepiej i tym bardziej będą przekonujące do takiego trybu. Będą one konkurować z wynikami, jakie odnotowała firma jeszcze przed pandemią. Uzyskamy więc dwie porównywane do siebie wartości. Podczas ich analizy trzeba wziąć pod uwagę również czas, rozwój rynku, sytuację klientów i inne czynniki około biznesowe. Ostateczna decyzja na pewno nie jest prosta i zawsze może być skorygowana, gdy pojawią się kolejne wady i zalety pracy w domu.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń tekst jako pierwszy

1 Komentarz

  • Dominika

    Pracując w domu często często korzystam ze swoich prywatnych drukarek za
    toner i tusze pracodawca zwraca mi 100% kwot za zakupione materiały
    eksploatacyjne zakupione w sklepie internetowym toners.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *