czwartek, 25 kwietniaFinanse mają znaczenie

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w sprawie stóp procentowych.

Przeczytasz w: 2 minuty
0
(0)

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obyła kolejne posiedzenie. W trakcie jego trwania rozmawiano na różne tematy. Jednak wielu kredytobiorców interesuje przede wszystkim decyzja w sprawie stóp procentowych. Ich stawki zgodnie z oczekiwaniami pozostały niezmienne. Oznacza to, że raty kredytów właściwie się nie zmienią.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Główna stopa procentowa wynosi 5,75%. Wartość ta jest utrzymywana od października 2023 roku i nie zmieni się do następnego posiedzenia RPP, które planowane jest za miesiąc. Podobnie bez zmian pozostanie oprocentowanie środków, które do NBP wpłacają banki komercyjne. Wynosi ono 5,25%. Tak jak w zeszłym miesiącu stopa lombardowa (kredytowa) będzie wynosić 6,25%.

#Współpraca. Załóż konto i otrzymaj 500 zł od Millennium Banku

Stagnacyjne podejście do stóp procentowych odnosi się w pierwszej kolejności do banków. Następnie poprzez nie przenosi się na klientów w postaci oferty, jaką oferuję banki swoim klientom. Można być praktycznie pewnym, że nie doświadczymy znaczących zmian w ofercie depozytów, lokat, pożyczek, a także kredytów.

Przeczytaj także:

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp. Reakcja rynków

Od dawna decyzje RPP nie były tak przewidywalne jak teraz. Dostrzegają to główni ekonomiści banków działających na polskim rynku. Zarówno mBank, PKO BP, BNP Paribas, Pekao, a także Santander Bank Polska jeszcze przed planowanym posiedzeniem RPP publikują komunikaty, w których mówią wprost, że nie spodziewają się żadnych zmian. Jak widać przewidywania specjalistów sprawdziły się w stu procentach.

Zbieżne podejście Rady Polityki Pieniężnej i ekonomistów wynika przede wszystkim z oczekiwania na dane dotyczące inflacji. Nowa projekcja wskaźnika inflacji jak zawsze zostanie podana w marcu. Ma odpowiedzieć na pytanie kiedy inflacja w Polsce osiągnie zakładany poziom 2,5% z dopuszczalnym odchyleniem +/- 1%.

Określając prognozy w zakresie stóp procentowych bierze się również pod uwagę dynamikę płac oraz wzrost gospodarczy. Im większe oba parametry, tym mniejsze prawdopodobieństwo zmian w zakresie stóp

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *