wtorek, 23 lipcaFinanse mają znaczenie

Wzrosną raty kredytów hipotecznych!

Przeczytasz w: 2 minuty
0
(0)

Nadchodzą ciężkie chwile dla posiadaczy kredytów hipotecznych. W najbliższym czasie odczują mocny wzrost swoich wydatków w budżecie domowym – wzrosną raty kredytów hipotecznych. Wszystko za sprawą rządowych wakacji kredytowych, uwarunkowań w umowie oraz podwyżek stóp procentowych w strefie euro i Szwajcarii. Podwyżka dotknie praktycznie wszystkich!.

Sielanka się kończy

Głównym założeniem ustanowionych przez rząd wakacji kredytowych była ulga kredytobiorcom. Pozostawienie w ich portfelach na bieżące wydatki pieniędzy, które do tej pory wydawali na spłatę kredytu hipotecznego. Uregulowanie raty, która za sprawą inflacji i podwyżek stóp procentowych znacząco wzrosła. Dla wielu polskich rodzin takie działanie okazało się zbawieniem. Aczkolwiek tylko doraźnym. Nikt bowiem nie pomyślał lub nie chciał myśleć o tym, co stanie się właśnie teraz! Wzrosną raty kredytów hipotecznych.

WSPÓŁPRACA
Kredyt hipoteczny najlepszym wyjściem dla zakupu nieruchomości
7,5% na koncie oszczędnościowym! Pomnażaj swoje środki!

Po pierwsze: minął pierwszy okres zawieszenia rat kredytu. Łącznie 4 miesiące bez płatności raty w 2 ostatnich kwartałach 2022 roku pozwoliły przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Kolejny miesiąc wakacji kredytowych w 2023 roku utwierdził ludzi w tym przekonaniu. Tymczasem okres ten minął i należy stawić czoła nowej rzeczywistości. Nastąpił powrót do miesięcznej płatności raty. Czasami nawet większej, bo wzrosną raty kredytów hipotecznych.

Zobacz również:

Po drugie: ze względu na połączenie konstrukcji wakacji kredytowych oraz zapisanego w umowie sposobu aktualizacji raty kredytu hipotecznego wzrosty mogą być jeszcze większe. Albowiem w niektórych przypadkach banki dopiero teraz uzyskają prawo do wdrożenia w życie podwyżek stóp procentowych, które Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła jeszcze w ubiegłym roku. Dlatego, też wielu osobom mimo zastosowania wakacji kredytowych wzrosną raty kredytów hipotecznych.

Po trzecie: poprzednie podpunkty dotyczyły posiadaczy kredytów w PLN. Dziś jednak wiemy, że planowane podwyżki obejmą wszystkich kredytobiorców. Za sprawą planowanych podwyżek stóp procentowych w strefie Euro oraz Szwajcarii ucierpią również posiadacze kredytów w obcych walutach. Kolejny raz wzrosną raty kredytów hipotecznych we frankach. Posiadacze kredytów w Euro rzadziej są zaskakiwani takimi sytuacjami. Teraz jednak muszą się z nimi liczyć.

Wzrosną raty kredytów hipotecznych! Jak się przygotować?

Przygotowując się na wzrost kosztów obsługi kredytu, należy przede wszystkim dokładnie przejrzeć wszystkie swoje wydatki. Zweryfikować budżet domowy i sprawdzić, czy przez okres ostatnich miesięcy nie doszło do jakieś zmiany w tym zakresie. Czy drogą rozpędu nie zaplanowaliśmy jakichś wydatków, z których można by zrezygnować lub też czy na pewno musimy zrealizować wszystkie swoje plany. Być może któreś z nich możemy odłożyć na przyszłość i zaoszczędzić w ten sposób niezbędne środki finansowe.

Należy również popatrzeć na swoje możliwości zarobkowe. I to nie tylko pod względem rosnących rat kredytu hipotecznego, ale również szalejącej inflacji. Utrzymujące się obecnie wysokie ceny żywności spędzają sen z powiek nie jednej osobie. Być może jest to czas, aby zastanowić się nad dorobieniem jakieś sumy do naszego budżetu domowego. To na pewno pomoże uporać się z wydatkami!.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *