Prowadząc własną firmę, trzeba mierzyć się z wieloma problemami. Od samego początku pojawiają się wyzwania w biznesie, które trzeba pokonać, aby osiągnąć sukces. Część z nich jest związana z wykonywanymi zadaniami a pozostałe noszą naturę organizacyjną. Aby rozwiązać wszystkie sprawy, trzeba je najpierw zidentyfikować. Poznać ich strukturę. Albowiem to właśnie na podstawie tej wiedzy podejmiemy decyzję, jakie kroki podjąć, jakie działania zrealizować. Przedstawiamy najczęstsze wyzwania w biznesie.
Budowa procesów a wyzwania w biznesie
Improwizacja jest rzeczą fajną i bardzo dobrze, jeżeli Ty i Twój zespół potraficie tak działać. Jednak nie przyniesie ona dobrych skutków na dłuższą metę. Dlatego, też od samego początku buduj w swojej firmie przemyślane i jak najmniej skomplikowane procesy. Ich trzon wymyśl wraz z zespołem już na samym początku pracy, a potem tylko doszlifuj niezbędne elementy. Dzięki nim praca w Twojej firmie będzie przebiegała sprawniej i efektywniej. Ludzie nie będą czekać na Twoje polecenia, tylko sami wezmą się do pracy. Nie zapomnij jednak, aby co pewien czas zrobić przegląd swoich procesów. Na pewno możesz coś usprawnić lub zrezygnować z jakiegoś działania. Ludzie nabierają doświadczenia, zmienia się technologia oraz rynek. Wszystkie te elementy możesz wykorzystać, aby zwiększyć efektywność działania.
Inne nasze teksty:
Zastępowalność i rekrutacja pracowników, jako główne wyzwania w biznesie
Dwudziestoletnia praca w jednej firmie to już przeszłość. Dziś już mało, kto jest w stanie przez tyle lat działać skutecznie w jednym biznesie. Zaś na rynku pracy panują Millenialsi, którzy zbudowali nowe zjawisko job hoppingu, czyli częstej zmiany pracy. Więcej przeczytasz o nim tutaj. Będzie Ci, więc bardzo trudno zbudować stały zespół, który nie będzie się zmieniał, a wszystkie tryby Twojej maszyny będą pracować jak w szwajcarskim zegarku. Dlatego, też wyprzedź problemy zespołowe i zbuduj samoorganizujący się zespół z pełną zastępowalnością wiedzową, dostępową oraz fizyczną. Zadbaj, aby każdy pracownik brał udział w różnych zadaniach i dokładnie wiedział, jakie prace wykonuje jego kolega lub koleżanka. Wszystko po to, aby w razie ich nieobecności mógł ich szybko zastąpić i wykonać niezbędne zadania. Bo brak ciągłości pracy to największe wyzwania w biznesie.
Nierzetelni kontrahenci
Współpraca biznesowa tzw. B2B to wiele korzyści, ale również i zmartwień. Płatności po terminie, nieodbieranie telefonów, nieterminowe dostawy a później nieodpisywanie na maile to niestety standard. Aby jak najbardziej zniwelować kłopoty w sferze finansowej, sprawdź każdego swojego klienta. Skorzystaj z wyszukiwarki internetowej, rejestrów dłużników, KRS, portali z ofertami pracy i innych elementów, aby dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego się spodziewać i unikniesz wielu nieporozumień. Dodatkowym zabezpieczeniem dla Ciebie będzie również faktoring. Dzięki niemu, szybciej otrzymasz pieniądze na konto i zachowasz płynność finansową. Pokonasz niektóre wyzwania w biznesie.
Automatyzacja
Twoją największą walutą w biznesie jest czas. To dzięki niemu zarabiasz i jesteś w stanie działać skutecznie. Musisz go znaleźć nie tylko na działania biznesowe, które przynoszą zyski, ale również i operacyjne, które są ściśle powiązane z funkcjonowaniem Twojej firmy. Takie, za które nikt Ci nie zapłaci, ale nie możesz z nich zrezygnować. Zrób, więc wszystko, aby nie zajmowały Ci zbyt wiele cennego czasu. Zautomatyzuj procesy operacyjne, zastosuj nowe technologie. To na pewno pomoże pokonać niektóre wyzwania w biznesie.
Przedstawiając najważniejsze wyzwania w biznesie, kierowaliśmy się na ogólnych założeniach. Wchodząc jednak głębiej w strukturę prowadzonego biznesu, podejmowane działania i pracę zespołową szybko okaże się, że jest ich więcej. Większości z nich trzeba zaradzić, aby skutecznie zarabiać.